Start
images/1.jpg

10 lutego obchodziliśmy 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji na Sybir z czasów II wojny światowej. Z tej okazji uczniowie klas siódmych i ósmych, w ramach lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie, brali udział w zajęciach online na temat:

Zesłańcy Sybiru czyli… - kim są dla nas Sybiracy i kim mogą być w dzisiejszym świecie?

Zajęcia zorganizowane przez Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru oraz Centrum Historii Zajezdnia prowadził p. Marek Kosendiak.

Na spotkaniach poznawaliśmy historię Zesłań na Syberię, dowiedzieliśmy się także m.in: co to jest Syberia?, kim byli zesłańcy?, kogo nazywa Sybirakiem?, kim są tzw. Sybiracy-Afrykańczycy?.

Wirtualnie zwiedziliśmy również Izbę Pamięci Golgota Wschodu znajdującą się we Wrocławiu w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga 10. Barwnie o niej opowiedziała i pokazała cenne zgromadzone tam pamiątki kustoszka tego miejsca, p. Wiesława Wadowska.

Podczas zajęć okazało się, że niektórzy uczniowie mają Sybiraków wśród swoich bliskich i znajomych.