Welcome to Szkoła Podstawowa nr 43 we Wrocławiu   Click to listen highlighted text! Welcome to Szkoła Podstawowa nr 43 we Wrocławiu Powered By GSpeech
Patron

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/zs11/public_html/sp43.wroclaw.pl/modules/mod_s5_image_and_content_fader/mod_s5_image_and_content_fader.php on line 13
images/1.jpg

W życiu każdego z nas są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w pamięć. Takim doniosłym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej było nadanie imienia Jana Kaczmarka Szkole Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Integracyjnemu nr 50, które wspólnie tworzą Zespół Szkół nr 11.

Ta długo oczekiwana uroczystość – najważniejsza we współczesnej historii szkoły – odbyła się 18 czerwca 2015 roku. Współgospodarzem uroczystości był pan Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, reprezentowany przez panią wiceprezydent Annę Szarycz.

Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Prezydent Wrocławia – p. Rafał Dutkiewicz oraz poseł do Parlamentu Europejskiego – p. Bogdan Zdrojewski. Patronami medialnymi naszej uroczystości byli: Radio Wrocław i Telewizja Polska Oddział we Wrocławiu.

Pięknie i nastrojowo było już od momentu wejścia do szkoły, a potem już tylko napięcie estetyczne rosło. Nasza szkoła wyglądała tego dnia niezwykle uroczyście – w holu głównym zgromadzone były pamiątki związane z Janem Kaczmarkiem, na korytarzach szkoły znajdowały się galerie prac plastycznych i literackich związanych z życiem i twórczością naszego patrona. Duże wrażenie robił wizerunek Jana Kaczmarka przygotowany przez naszych nauczycieli. Sala gimnastyczna zamieniła się w aleję – z pięknymi żywymi roślinami, nastrojowymi lampami. Pięknie udrapowany materiał sprawiał wrażenie realnej przestrzeni. Flaga narodowa była imponująca, przepięknie komponowała się z całością wystroju.

Uroczystość była piękna, podniosła i wzruszająca. Rozpoczęła się o godzinie10.00 wprowadzeniem pocztu flagowego oraz pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej Nr 68, Gimnazjum Nr 16, Gimnazjum Nr 30, Liceum Ogólnokształcącego Nr 5, Liceum Ogólnokształcącego Nr 17, pocztu sztandarowego rodziców i uczniów naszej szkoły. Ten moment mocno zaznaczył jej patriotyczny charakter. Poczty maszerowały przy dźwiękach Marsza Generalskiego granego przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji, pod dyrekcją kapelmistrza, podkom. Adama Witiwa, która swoją obecnością uświetniła przebieg uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Materka. W swoim przemówieniu uzasadniła wybór Jana Kaczmarka na patrona szkoły, podkreśliła, jak szczególnym w historii szkoły jest dzień nadania imienia i przekazania sztandaru oraz oficjalnie powitała dostojnych gości.

Gośćmi honorowymi byli p. prof. Danuta Kaczmarek - żona Jana Kaczmarka oraz p. Jacek Kaczmarek – syn naszego patrona - z żoną i córką oraz krewni p. Barbara i Zbigniew Górniccy.

Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Sławomir Piechota, poseł na Sejm RP, p. Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa. p. Jerzy Skoczylas – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia wraz z małżonką (prywatnie przyjaciele naszego patrona), p. Paweł Kaleta - dyr. Wydziału Finansów i Infrastruktury, - p. Aleksandra Nesterowicz kierownik Działu w Wydziale Edukacji, p. Bartosz Rutkowski - przedstawiciel p. europosła B. Zdrojewskiego, p. Dariusz Litera - szef Działu Informacji Radia Wrocław, p. Wojciech Malinowski – sekretarz programowy Telewizji Polskiej, pracownicy Straży Miejskiej p. Jarosław Janik oraz p. Krystyna Chmura, p. Katarzyna Mironiak -pracownik biura pani europoseł Lidii Geringer de Oedenberg.

Obecni byli również znajomi i przyjaciele Jana Kaczmarka: p. Danuta Błażejczyk, p. Ewa Drozda, p.Stanisław Szelc, p. Leszek Niedzielski, p. Michał Frejtak, p. Bogusław Klimsa, p. Krystyna i p. Zbigniew Lesień, p. Michał Lesień, p. Marek Waligórski, p. Rafał Mroczkiewicz z synem, p. Beata Bischof –Tomanek i p. Stanisław Tomanek, p. Alina Staroń. W uroczystości wzięli również udział: przewodniczący Rady Osiedla Gajowice p. Czesław Warych oraz jej członkowie p. Anna Wiśniewska p. Stefan Świgoń , ks. Janusz Jastrzębski – proboszcz parafii pw. św. Elżbiety, dyrektorzy i wicedyrektorzy sąsiednich placówek. p. Elżbieta Borowiec, p. Jolanta Hejda, p. Janina Iwaniec, p. Marzena Koziara, p. Elżbieta Kurowska, p. Maria Magdziarz, p. Lucyna Ożóg – Dąbrowska, p. Magdalena Synal, p. Renata Wajda, p. Jolanta Walusiak, p. Bożena Wiśniewska - Kość, p. Ewa Załęcka.

Towarzyszyli nam artyści, dzięki talentowi których mamy wspaniały sztandar i wizerunek Jana Kaczmarka p. Wojciech Solecki, p. Mieczysław Remski, obecni byli przedstawiciele posłów i europosłów, którzy nie mogli wziąć udziału w uroczystości. Goście, którzy nie mogli być obecni przesłali nam listy gratulacyjne. Otrzymaliśmy listy od p. poseł Ewy Wolak, p. Barbary Zdrojewskiej - przewodniczącej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz od p. Jacka Fedorowicza, kolegi radiowego naszego patrona.

Po wystąpieniu Pani Dyrektor nastąpił moment nadania imienia szkołom wchodzącym w skład ZS nr 11. Akt nadania odczytała pani wiceprezydent Anna Szarycz, po czym przekazała go na ręce pani dyrektor Ewy Materki i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Krzysztofa Nakielskiego, ucznia kl. II gimnazjum. Z tą chwilą szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 11 we Wrocławiu otrzymały imię Jana Kaczmarka.

Podniosły moment przekazania sztandaru poprzedziło symboliczne umocowanie na drzewcu sztandaru pamiątkowych gwoździ, które są wyrazem szacunku i podziękowania dla patronów naszej uroczystości oraz fundatorów sztandaru.

Kulminacyjnym momentem stało się przekazanie sztandaru.

Pani Dyrektor z wielkim szacunkiem przejęła od rodziców sztandar szkoły, by przekazać go uczniom. Następnie dokonano opisu sztandaru i oficjalnie go zaprezentowano. Poczet sztandarowy przedefilował przy dźwiękach marsza przed wszystkimi zgromadzonymi. Po prezentacji uczniowie złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, ślubując uroczyście: kochać Ojczyznę i dbać o jej dobro, szanować godność każdego człowieka, być uczciwym i odpowiedzialnym, pomagać innym, szanować rodziców i nauczycieli, swoją nauką i postawą dbać o dobre imię szkoły, rozwijać swój talent i jak najlepiej wykorzystywać swoje zdolności, czerpać wzory z postawy naszego Patrona, szerzyć dobro i piękno oraz odważnie stawać w obronie najważniejszych wartości.

Następnie głos zabrali niektórzy z licznie zgromadzonych gości.

W okolicznościowych wystąpieniach przemawiający składali na ręce Pani Dyrektor gratulacje, którym towarzyszyła radość, wzruszenie i poczucie satysfakcji. Podkreślano, że uroczystość nadania szkole imienia jest wyjątkowym wydarzeniem, wspominano też naszego patrona.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości po raz pierwszy oficjalnie został odśpiewany hymn naszej szkoły. Będzie on bliski naszemu sercu, bo jego słowa ułożył pan Jerzy Skoczylas do muzyki naszego patrona Jana Kaczmarka.

Po wyprowadzeniu sztandarów Pani Dyrektor wręczyła podziękowania pani profesor Danucie Kaczmarek oraz twórcom naszych szkolnych symboli: p. Jerzemu Skoczylasowi, p. Wojciechowi Soleckiemu, p. Joannie Cuber oraz uczennicy klasy Ib gimnazjum - Katarzynie Giersz.

Po uroczystościach oficjalnych rozpoczęła się część artystyczna. Występ uczniów był niezwykle urokliwy, nastrojowy, oddający to, co w życiu Jana Kaczmarka było ważne. Nasi uczniowie zaprezentowali się naprawdę wspaniale – zarówno aktorzy, jak i chór. Miło było patrzeć i słuchać.

Udział artystów - przyjaciół naszego patrona, wzbogacił prezentację artystyczną. Pięknie wykonana przez panią Danutę Błażejczyk „Litania” Jana Kaczmarka, „Sulejówek” w interpretacji pana Zbigniewa Lesienia, „Być albo nie być” w wykonaniu pana Michała Lesienia , występ kabaretu ELITA - wzruszyły wszystkich obecnych.

Mamy poczucie satysfakcji, że jako społeczność szkolna zaprezentowaliśmy się na wysokim poziomie. Zaproszeni goście przekazali nam wiele słów uznania. Bardzo nas to ucieszyło, ponieważ zależało nam, aby ten historyczny moment w dziejach szkoły był naprawdę wyjątkowy. Tym bardziej, że zaangażowanie uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi było ogromne.

Bardzo cieszymy się, że zaplanowane działania udało się zrealizować, co spowodowało, że uroczystość była niezwykle piękna i podniosła. Mamy poczucie dumy, że pracujemy w tej szkole i byliśmy współtwórcami tak niezwykłego wydarzenia.

Galeria zdjęć

Rozpoczęcie uroczystości, poczty sztandarowe i powitanie gości przez dyrektora ZS 11 p. Ewę Materkę

Odczytanie aktu nadania imienia oraz symboliczne umocowanie gwoździ

Przekazanie sztandaru i ślubowanie uczniów

Przemówienia gości

Podziękowania z rąk pani dyrektor Ewy Materki, rozdanie pamiątek gościom

Część artystyczna - występ uczniów

Część artystyczna - występ gości

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji, rodzice, nauczyciele

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech