Welcome to Szkoła Podstawowa nr 43 we Wrocławiu   Click to listen highlighted text! Welcome to Szkoła Podstawowa nr 43 we Wrocławiu Powered By GSpeech
Patron

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/zs11/public_html/sp43.wroclaw.pl/modules/mod_s5_image_and_content_fader/mod_s5_image_and_content_fader.php on line 13
images/1.jpg

6 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi szkoły - Janowi Kaczmarkowi. Jest to szczególna data - 6 czerwca przypada rocznica urodzin Jana Kaczmarka. Artysta skończyłby 72 lata.

Jesteśmy dumni z tego, że patronat honorowy nad tym, szczególnym w historii naszej szkoły, wydarzeniem objęli: Wojewoda Dolnośląski – Pan Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Pan Cezary Przybylski, Prezydent Miasta Wrocławia – Pan Rafał Dutkiewicz, a patronat medialny Radio Wrocław oraz TVP Oddział 3 we Wrocławiu.

Otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony patrona medialnego – Radia Wrocław, które dbało o nagłośnienie podczas naszej uroczystości oraz ze strony orkiestry dętej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod kierownictwem pana kapelmistrza Adama Wittiwa , która swoją obecnością uświetniła przebieg uroczystości.

Współgospodarzem uroczystości był Prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz, reprezentowany przez Wiceprezydenta Wrocławia- Panią Magdalenę Piasecką.

Byli z nami: Pani prof. Danuta Kaczmarek- żona Jana Kaczmarka oraz Pan Jacek Kaczmarek– syn naszego patrona. Obecna była też rodzina: Państwo Górniccy i Państwo Dembińscy. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Sławomir Piechota, poseł na Sejm RP, Pan Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, Pan Janusz Wrzal -Dolnośląski Wicekurator Oświaty, Pani Ewa Przegoń – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Pan Dominik Kłosowski – Zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego, Pani Beata Ciosek - starszy wizytatora Kuratorium Oświaty, Pan Jerzy Skoczylas – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia wraz z małżonką, prywatnie przyjaciele naszego patrona, Pan Bohdan Aniszczyk – Przewodniczący Komisji Edukacji i Młodzieży, Pan Dariusz Litera – zastępca redaktora naczelnego Radia Wrocław, Pan Andrzej Walus – Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Pani Małgorzata Brodzińska – Dyrektor MDK Wrocław Krzyki, Ojciec dr Marek Augustyn - Proboszcz parafii pw. Św. Karola Boromeusza, Pan Wiesław Kucharski –prezes Zarządu Oddziału ZNP W-w Fabryczna, Pani Jolanta Jackowska – Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław – Fabryczna.

Gościliśmy przyjaciół i znajomych Jana Kaczmarka, osoby bliskie naszemu Patronowi, bliskie też nam: Państwa Elżbietę i Bogusława Klimsów, Państwa Krystynę i Zbigniewa Lesieniów, Pana Rafała Mroczkiewicza, Pana Leszka Niedzielskiego, Państwa Dorotę i Stanisława Szelców, Państwa Beatę Bischof – Tomanek i Pana Stanisława Tomanka.

Towarzyszyli nam przedstawiciele Straży Miejskiej Wrocławia: Pan Grzegorz Dondziak – zastępca Naczelnika Oddziału i Pani Krystyna Chmura -strażniczka miejska.

Byli z nami reprezentanci Rady Osiedla Gajowice: Pani Anna Wiśniewska - Przewodnicząca Rady Osiedla Gajowice, Pan Czesław Warych - długoletni Przewodniczący Rady Osiedla Gajowice, Pan Stefan Świgoń, członek Zarządu.

Obecny był Pan Wojciech Solecki, który zaprojektował nasz wspaniały sztandar szkolny. Gościliśmy również dyrektorów sąsiednich szkół, przedszkoli oraz PPP nr 4.

Nie zabrakło osób, które wspierają nas w codziennej pracy wychowawczej: w uroczystości wziął udział Pan Piotr Hutniczak, Przewodniczący Rady Rodziców oraz Pani Ewa Cichecka – Mertuszka i Pani Elżbieta Borowiec - członkowie Prezydium, a także Pani Agnieszka Sikorska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Integracja”, działającego na rzecz naszej szkoły.

W uroczystości brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy naszej szkoły i przedstawiciele rodziców.

Wyjątkowość tego dnia widoczna była już od momentu wejścia do szkoły. Nasza szkoła wyglądała niezwykle uroczyście. W holu głównym zawisła biało-czerwona flaga, która jednocześnie przysłaniała tablicę pamiątkową. Obok niej zawieszony był ozdobny bukiet kwiatów. Na korytarzach szkoły znajdowały się galerie prac plastycznych związanych z twórczością naszego patrona. Sala gimnastyczna zamieniła się w piękne miejsce spotkania gości honorowych i społeczności szkolnej przy uroczystym urodzinowym stole, którego symbolem był przepięknie ozdobiony tort. Na ścianach udekorowanych szarą tkaniną powieszone zostały ozdobne rozety. Całość dekoracji była bardzo elegancka i stanowiła piękną oprawę podniosłej i wzruszającej uroczystości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 wspomnieniami przyjaciół o Janie Kaczmarku. W rolę przyjaciół wcielili się uczniowie naszej szkoły. Następnie p. Zbigniew Lesień odczytał wzruszający list, który przed laty napisał do swojego przyjaciela Jana Kaczmarka.

Po wspomnieniach rozpoczęła się oficjalna, doniosła część uroczystości. Przy dźwiękach Marsza Generalskiego granego przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji, wprowadzony został poczet flagowy i poczty sztandarowe szkoły Podstawowej nr 43 i Gimnazjum nr 50, Szkoły Podstawowej nr 68, Gimnazjum Nr 16 oraz Gimnazjum nr 30.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkolnego głos zabrała Pani Dyrektor Ewa Materka, która oficjalnie powitała dostojnych gości. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak szczególnym w historii szkoły jest dzień odsłonięcia tablicy pamiątkowej jej Patrona. Pani Dyrektor wspominając osobę Jana Kaczmarka, podziękowała przybyłym gościom oraz wszystkim osobom, które organizacyjnie i finansowo wsparły przygotowanie tej uroczystości.

Po wystąpieniu Pani Dyrektor miała miejsce ostatnia część oficjalnej uroczystości - odsłonięcie tablicy pamiątkowej w holu szkoły. Z uwagi na ograniczone możliwości przestrzenne, bezpośredni udział w akcie odsłonięcia tablicy wzięły: poczty sztandarowe, goście honorowi, delegacje uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Pozostali uczestnicy naszej uroczystości obserwowali przebieg wydarzenia, które było dla nich transmitowane.

Bezpośrednio przed aktem odsłonięcia tablicy głos zabrał pan Jerzy Skoczylas – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, a jednocześnie przyjaciel naszego patrona, który zobowiązał wszystkich uczniów, by uśmiechali się, kiedy będą przechodzić koło pamiątkowej tablicy. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała p. profesor Danuta Kaczmarek oraz pan Jacek Kaczmarek, który, wspominając ojca, podziękował szkole za godne upamiętnienie Jego osoby.

Po odsłonięciu tablicy p. Irmina Zakowicz zaśpiewała utwór Jana Kaczmarka “Najpiękniejsze jest to co przed nami”. Tablicę pamiątkową wykonali artyści firmy WITRAŻE - pracowni witrażu i szkła artystycznego w Warszawie.

Po uroczystościach oficjalnych rozpoczęła się ostatnia część uroczystości-koncert urodzinowy z udziałem gości: Jerzego Skoczylasa z kabaretem „Elita”, młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury-Krzyki pod kierunkiem P. Beaty Bischof Tomanek i pana Stanisława Tomanka- kompozytora wielu piosenek dla dzieci, licealistów z XVII LO pod opieką znanego wrocławskiego muzyka p. Krzysztofa Żesławskiego, uczniów z Gimnazjum 16 z panią Iwoną Słodyńską oraz uczniów naszej szkoły.

Występ uczniów był niezwykle urokliwy, nastrojowy, momentami zabawny, oddający to, co w życiu Jana Kaczmarka było ważne. Nasi goście i uczniowie zaprezentowali się naprawdę wspaniale. Nie zabrakło piosenek, tańców i wierszy. Miło było patrzeć i słuchać.

Po koncercie głos zabrała p. prof. Danuta Kaczmarek, która dziękując za przygotowanie uroczystości, przekazała na ręce P. Dyrektor cenny prezent - plakaty związane z twórczością męża, których autorem jest Henryk Sawka.

Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości honorowych, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów na przyjęcie urodzinowe. Nasi goście mieli możliwość obejrzenia przygotowanej ekspozycji prac plastycznych, zwiedzenia gmachu szkoły, a także złożenia okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej. Na pamiątkę pobytu w naszej szkole otrzymali drobny upominek wykonany przez utalentowaną mamę z kl. 3d p. Joannę Cuber oraz okolicznościową gazetkę szkolną.

Uroczystość z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

To ważne wydarzenie poprzedzone było dwuletnimi przygotowaniami, związanymi z coraz lepszym poznawaniem twórczości Jana Kaczmarka, ale też pozyskiwaniem funduszy. Wykorzystaliśmy na ten cel dochody uzyskane przez szkołę, we współpracy z Radą Rodziców, a także Radą Osiedla. Uroczystość została też dofinansowana ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Dyrektor Szkoły oraz organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia tej uroczystości.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech